Giyeceğim kıyafetleri ömrüm boyunca annem ve babam seçti.

Hayatım boyunca kendi istediğim gibi değil, ailemin istediği gibi yaşadım. Onlar nasıl bir yaşam istiyorlarsa beni o yönde eğip büktüler ve istedikleri şekle söküp öyle yaşamamı istediler. Ben 18 yaşında bir genç kızım, tahminen de 11- 12 yaşlarında kapandım. O zamanlar kuzenim kapalıydı, ben de ona heves ederek kapanmıştım. Gerek akrabalarım gerekse ailem çok dindardır; kapanmadan önce asla pantolon ya da kısa kollu tişört giyemiyordum. Giyeceğim kıyafetleri bütün ömrüm boyunca annem ve babam seçti. Bana hiçbir zaman bir seçim hakkı sunmadılar. O küçük yaştaki çocuğa uzun uzun etekler giydirdiler; oysa etrafımdaki çocuklara ne kadar heveslenirdim, renkli güzel elbiseler giyerlerdi. Ben hevesimi alamadım, çocukluğumu yaşayamadım.

Beni lisenin ilk yılında İmam Hatip’e gönderdiler. Orada neredeyse beynimizi yıkıyorlardı, sanki açık insanlara canavar gözüyle bakmamızı istiyorlardı. Bir sene sonra 10. sınıfa geçecekken başarılı olduğum için Anadolu lisesine kaydımı aldılar. Başlarda okula girmeye bile utanırdım çünkü paspal olan bir tek ben vardım, herkes gözüme çok güzel görünürdü ve bir tek ben öyle çirkindim. Liseyi şöyle böyle bitirdim. Lisede pantolon giymek benim için hayaldi, bazen ailemden gizli giyerdim. Bir de abim var tabii, onu anlatmadım. Abim de bir o kadar dindar birisi; başörtüsü yaparken topuz yapmama bile izin vermiyor, bana sürekli “Artık ferace giy” deyip duruyor. Bana fikrimi hiç sormuyorlar.

Üniversite sınavına hazırlanıyorum ve 2 gün sonra sınavım var. Aklımdaki fikir puanım açıklandıktan ve ben tercihlerimi yaptıktan sonra açılmak istediğimi söylemek. Çok korkuyorum; ya beni okula göndermezlerse? Zaten bütün akrabalarım “Kız çocuğu okumaz” deyip duruyor. Ben okumak istiyorum, özgürce giyinmek ve özgürce gezmek istiyorum. Bu yaşıma kadar bana eziyet ettiler, ben artık özgür olmak istiyorum.

(Görsel: Ekaterina Chernysheva)

Paylaş:

Comments (6)

  1. Konuşmak istersen inta hesabım lonely.wolf693

  2. Onlara söylemek zorunda değilsin onlar seni göndermezler ise onları bırakıp git pişman olmazsın tüm hayatını pişmanlıkla yaşaman dan iyidir inan ben de üniversite de açılacağım hikayem aynı senin gibi ben de 12 yaşlarımda zorla kapandım şuan 19 yaşındayım ve sırf özgürlük için bunca zaman dayandım üniversite de açılabilmek için dayandım sen de onları umursama gerekirse yurt dışında burs kazan en önemlisi bu olacaktır konuşmak istersen instagram adresimi bırakıyorum canım (ummu3037)

  3. Ben de tamamen aynı süreçten geçtim ve 19 yaşındayım. Bu sene başında başka şehirde üniversiteyi kazanıp açıldım. Üniversiteye başlamadan açılma. Ailenle iyi geçin kayıt olana kadar. Hatta okula başla öyle söyle. Hiçbir şeyi şansa bırakma. Yurda git eğer şansın varsa. Insta hesabım (queenisriri)

  4. merhaba bende 17 yaşındayım seneye sınava gireceğim ve bende sınavdan sonra açılmayı düşünüyorum seninle irtibat halinde olmayı çok isterim aile yapılarımız çok benziyor birbirimize destek olabileceğimizi düşünüyorum konuşmak istersen Instagram hesabımı bırakıyorum mesaj atarsan çok sevinirim 🤗 (nezhtozcrt)

  5. @kitapokuyankiz1 instam çok merak ediyorum ne oldu ne bitti. Yaz mutlakaa 💜💜💜💜

  6. Umarım başarmışsındır sınavı. Üniversiteye başlamadan örtü konusunda bir şey yapmamanın öneririm ben de, şans seninle olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir