Erkeklerle ilgili bir ayeti herkes aynı yorumlarken kadınlarla ilgili ayetler niye farklı anlamlara geliyor?

Merhaba, bu sefer de ben yazmak istedim; belki cesaretlenmeme yardım edersiniz.

20 yaşındayım. Yaklaşık 4 senedir başımı örtüyorum. Bu kararı 10. sınıfın yaz tatilinde aldım. Aslında bana pek de uygun bir karar değildi, bunu şimdilerde anlıyorum. Ayrıca hiç sağlıklı bir karar da değildi, çünkü 10. sınıfta psikolojik tedavi görüyordum; ailemle de sorunlar yaşıyordum, antidepresan kullanıyordum vesaire… Psikoloğumla son görüşmemde kendimi inandırma ihtiyacıyla “Ailem benim iyiliğimi istiyor” gibi cümleler kurmuştum ve “Öyleyse artık gelmene gerek yok ama kendini kötü hissedersen direkt gelebilirsin” demişti, ben de bir daha hiç gitmedim.

10. sınıfın sonuna doğru buna gerçekten inandım ve artık iyiye gitmeye başlamıştım. Okul tatil olmuştu ve ben de tatilin son aylarında dini içerikli videolar yayınlayan kanalları izlemeye başlamıştım; Hayalhanem, Sözler Köşkü… İnternetten tesettür kıyafetlerine bakıp hevesleniyordum. Annem “Kapansan ne güzel olur, ne zaman kapanacaksın?” deyip duruyordu. Bir de hep “Kapanırsan açılamazsın, açılmayacaksın” diyordu. Bir gün alışverişe çıktık ve ben kapanacağımı söyledim. O da hiç sorgulamadan ‘Tamam’ dedi. Hayır, yani eğer çocuğun aniden bunu söylüyorsa dur ve de ki “Emin misin bak, neden kapanmak istiyorsun?”. Yani çocuğum bunu Allah rızası için mi istiyor diye sorgula… Geriye dönüp bakıyorum da derdim Allah’ın rıza değildi, annem mutlu olsundu. Annem otoriter bir kadındır diyebilirim, sevgisini de öyle açıkça belli etmez küçükken ailesinden ayrı olduğu için. Bense sanıyordum ki annem beni sevmiyor ve başımı kapatırsam beni sevecek, sevgisini gösterecek. Ama ne saçma bir düşünce, değil mi?

Şimdiyse ne yapacağımı bilmiyorum. Üniversite kazandım, okuyorum. 20 yaşındayım, başta da söylemiştim. Ama korkak hissediyorum; kendi bedenimle alakalı istediğim kararı aileme söyleyemiyorum. ‘Tam yeri’ diyorum, hadi kızım söyle, ama olmuyor… Acaba yapmak istemiyor muyum diyorum ama kendimi böyle özgüvensiz hissediyorum. Makyaj yapıyorum, pantolon giyiyorum mesela. Bunlar doğru değil ama yapmak istiyorum. Ben saçlarımla çok ilgiliydim önceden. Her gün örerdim, farklı topuzlar yapardım ve kendim gibiydim. Şimdiyse başörtü ile özellikle kapalı yerlerde boğuluyorum sanki. Bazen derste başörtümün önünü açıp arkama atıyorum. Bu tesettür değil ki, yapamıyorum işte.

İslamiyet’i araştırıyorum bu ara, bir şeyler okuyorum. Ben neden erkekler için başımı kapatayım ki, benim vücudum bu. Neden erkekler beni görüp tahrik olmasın diye bu zorluğu çekiyorum? Hem erkekler ve kadınlar hak olarak eşit olmalı. Neden onlar için 1 ayette sadece bir cümle varken bizim için birçok farklı cümle ve farklı meal var diye düşünüyorum. Erkeklerle ilgili bir ayeti herkes aynı yorumlarken kadınlarla ilgili ayetler niye farklı anlamlara da geliyor? Ben kendi vücudumla ilgili şeylere kendim karar vermek istiyorum… Ama yine de aileme söyleyemiyorum, kafayı yiyeceğim sanırım. Bana yardım edin. Sanırım korkuyorum okula gönderilmezsem diye. Kaldığım yurda ödenen para cidden yüksek. Hem okuyup hem çalışsam bunları nasıl ödeyeceğim, nasıl geçineceğim?

(Görsel: Esther Sarto)

Paylaş:

Comments (3)

  1. Bence başarabilirsin henüz 20 yaşındasın daha önünde koskocaman bir hayat var eğer bir şekilde başarmış olursan zor olacak ama istediğin gibi yaşamış olacaksın

    • Bu akşam babama söyleme kararı aldım gerçi o çok da sorun etmez gibi geliyor bana şans dileyin…

  2. Boşver geçer gider çokta şey yapma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir