Ailem beni kabul etsin, sevsin diye kapandım.

“Eve almam seni. Kapıya o şekilde gelirsen eve almam.” Saat 02.28 kafamda tek yankılanan annemin bu acımasız sözleri. Sadece ‘Açılırsam ne yaparsın?’ demiştim hâlbuki. Evladı reddetmek bu kadar kolaymış demek. 14 yaşında aile baskısı ve çevresel sebeplerle kapananlardanım ben de. Elin pedofili adamı benden tahrik olmasın diye kendini kısıtlayıp şu an pişman olan bir kızım. Muhafazakâr bir ailem var. Muhafazakâr bir sülale hatta. Geç regl olayım diye dua edip ‘Büyüyünce kapanmayacağım asla’ derdim. Büyük konuştuğum ne varsa yaşadım. Baskılara boyun eğip korkularımla başa çıkamayınca canım ailem beni kabul etsin, beni sevsin diye kapandım. Allah rızası değil de aile rızasını gözettim. 10-11 yaşında tişört giyme diye başlamışlardı zaten kısıtlamaya. Tişört giyebilmek için ağladığımı bilirim. Yazın uzun kollu giyen, arkadaşlarının “Sen neden yazın ortasında böyle uzun giyiyorsun?” sorularına maruz kalan bir kız çocuğu olmak çok zordu. Şu an 23 yaşındayım. O kadar içimden gelmeyerek kapatıyorum ki başımı. Sınırlanmaktan nefret ede ede. Her davranışımın kapalı bir kıza yakışacak şekilde olmasından o kadar bıktım ki. Ruhum özgür olsun istiyorum sadece. İstediğim saç şeklini yapıp dışarı çıkmak istiyorum. Etiketlenmemek istiyorum en önemlisi. Açılanları cesaretlerinden dolayı takdir ediyorum. Yeterli cesareti bulabilmek dileğiyle…

Paylaş:

Comments (4)

  1. Deist Eleman

    Hiçbir şey için geç değil. Ancak bir an öncesine asla dönemeyeceğiz. O yüzden sadece yapın. Bir anda, her şeye başkaldırarak yapın. Geçen her yıl içinizdeki özgürlük ateşine birkaç damla su dökecektir. Nihayetinde sönecektir. Sönmeden yapın bunu. Bencil olun, çünkü bu sizin hayatınız.

    • Yapmak istiyoruz da kolay mı? Aileye bağımlıyız, bunu yaptığımızda en kötü şey maddi imkansızlık? Çünkü bize o desteği sırf açıldığımız için vermeyecekler.Başka bir önerin var mı hemen açıl cesur oldan başka?

  2. Seni çok iyi anlıyorum. Benim maddi sıkıntım pek olmayacak aslında eğer açılırsam ama o kadar korkuyorumki benle eskisi gibi olmazlar ve asla affetmezler diye. Dışardan inançlı gözükmekten, her sabah o iğrenç şalı kapama binbir küfürlü takmaktan çok bunaldım. İstemiyorum artık ama kimsesiz kalmaktan da çok korkuyorum.

  3. Seni çok iyi anlıyorum. Benim maddi sıkıntım pek olmayacak aslında eğer açılırsam ama o kadar korkuyorumki benle eskisi gibi olmazlar ve asla affetmezler diye. Dışardan inançlı gözükmekten, her sabah o iğrenç şalı kafama binbir küfürle takmaktan çok bunaldım. İstemiyorum artık ama kimsesiz kalmaktan da çok korkuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir